Warto wybrać się z całą rodziną do Żor, bo zarówno dzieci, jak i dorośli miło spędzą tu czas. Jest tak dużo atrakcji, że w jeden dzień nie da się poznać tego urokliwego miasta, które 740 lat temu założył książę Władysław z dynastii Piastów.

Spacer po Żorach musimy zacząć od zwiedzenia dzielnicy Śródmieście. To serce miasta, które tętni życiem. Dobrze przyjechać tu zwłaszcza w niedzielę, bo wszystkie parkingi wokół Rynku są darmowe! Koniecznie musimy zobaczyć zabytkowe kamienice na Starówce, na której "zamieszkała" mała figura Żorka (symbolu miasta). Krasnal w kształcie płomienia trzyma w ręku gazetę. Po zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia z Żorkiem możemy zacząć poznawać tajemnice tego miasta.

Ślady przeszłości odkryjemy idąc szlakiem zachowanych fragmentów XIII-wiecznych murów obronnych, które dawniej broniły dostępu do miasta. Ze 1200 metrów fortyfikacji zobaczymy dokładnie 434 metrów zabytkowych cegieł, m.in. na cmentarzu obok Kościoła pw. św. Filipa i Jakuba.

Co możemy robić dalej? Istnieje możliwość wybrania się do Sceny na Starówce, która znajduje się w odległości ok. 200 m od Rynku. To właśnie tu możemy zobaczyć ciekawy film w kinie, wysłuchać koncertu lub zobaczyć wystawę malarstwa lub fotografii w pięknej galerii.

Potem możemy przejść ok. 500 metrów w stronę Parku Cegielnia, który mieści się naprzeciw hali sportowej przy ul. Folwareckiej. Na Cegielni dzieci pewnie od razu opanują kolorowy park linowy. Pokonają tu urządzenia wspinaczkowe, np. wysoką na 6 m piramidę. Warto wiedzieć, że wszystkie urządzenia linowe posiadają certyfikat bezpieczeństwa. Gdy maluchy będą bawić się na linach, dorośli też mogą zadbać o kondycję fizyczną i poćwiczyć na siłowni na świeżym powietrzu, która znajduje się obok placu linowego. Na siłowni "pod chmurką" do dyspozycji jest 19 podwójnych urządzeń sportowych. Nie brakuje tu rowerków, stepów, ławeczek do wyciskania. Co ciekawe, korzystanie z nich jest darmowe!

Pozytywnie zmęczeni z Cegielni możemy przejść ok. 500 m i zawitać do parku wodnego Aquarion przy ulicy Wodzisławskiej. Jest tu wiele atrakcji. Możemy pływać w basenie sportowym, a w rekreacyjnym korzystać m.in. z tzw. groty bujanej i rwącej rzeki. Możemy pościgać się na olbrzymich zakręconych zjeżdżalniach albo zrelaksować się w saunach lub jacuzzi. Aquarion jest czynny codziennie w godzinach od 6 do 22. Przy pływalni jest około 100 darmowych miejsc parkingowych.

Żory w ogniu Ponad 300 lat liczy tradycja obchodów Święta Ogniowego w Żorach. Już teraz możecie zaplanować sobie wieczór 11 maja. To tego dnia, razem z mieszkańcami Żor, możecie uczestniczyć w obchodach Święta Ogniowego, unikatowego w skali całej Europy. Każdego roku, 11 maja, po wieczornej mszy świętej z kościoła farnego wychodzi ok. 3 tys. osób. Na jedną godzinę gasną latarnie, a ludzie z zapalonymi pochodniami okrążają Rynek. Ta tradycja sięga 1702 roku.

To w Żorach zaczynają się granice Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, będącego najbardziej urokliwym przyrodniczo zakątkiem Śląska oraz znajduje się Miasteczko Westernowe Twinpigs oferujące niepowtarzalne atrakcje dla całej rodziny . Czyż nie jest to wymarzone miejsce do zamieszkania?

Źródło: www.dziennikzachodni.pl

autor: Katarzyna Śleziona

figura Żorka park wodny Aquarion Żory Miasteczko Westernowe Twinpigs